Intriky

TÝDEN.CZ

14. 12. 2018
Rubrika: O politice

Rychetský a Alzheimer.

Autor: Jan Piegl

05.05.2010 06:00

Možná je to stářím a paměť už neslouží nebo Rychetský neříká vědomě pravdu. Pan předseda Ústavního soudu Rychetský je zvláštní člověk, něco jako chameleón. U mnoha velmi diskutabilních a podivných rozhodnutí Ústavního soudu se choval, ne jako soudce a předseda Ústavního soudu, ale jako předseda rady starších nebo šéf třetí komory parlamentu či dokonce jako člověk, který trpí naprostou ztrátou paměti.

 

Ukázkou stupidních rozhodnutí Ústavního soudu nebo také odložených politických judrů je rozhovor Rychetského v Právu. Slova o tom, že optimistické očekávání důchodců nejsou po rozhodnutí Ústavního soudu na místě, lze považovat za pravdivá. To však museli páni ústavní soudci vědět už při svém rozhodování. Asi se bude muset něco změnit, ale to už soud rozhodnout nemůže. Že důchody nebo jejich změna je navýsost politická záležitost ví i ti, co titul nikdy neměli. Rychetský docela bez ostychu přiznal, že při rozhodování soudců o stížnosti nastávajícího důchodce, hrálo roli i zajištění soudců včetně ústavních. Jak se říká malá domu. U soudců je to sprosťárna, větší než u politiků.

 

Rychetský v této zemi žije dostatečně dlouho a s ním všichni stařešinové a báby Ústavního soudu, aby dobře věděli, že se najde řešení, které místo pojištění se bude nazývat jinak a bude to mít svojí logiku. Ústavní soud by měl skutečně zkoumat pouze ústavnost a ne být zákonodárcem a ministerstvem financí zároveň. Zasahování do věcí, které Ústavnímu soudu nepřísluší se u nás stává naprosto normální. Na druhé straně je mnoho lidí, kterým jsou pošlapávána jejich ústavní a lidská práva, ale nedostatek financí jim neumožňuje, aby se mohli obrátit na Ústavní soud. Co takhle to zjednodušit? Vždyť přece stařešinové a báby na Ústavním soudě dobře vědí, že advokát pro vypracování dovolání a popřípadě stížnost k Ústavnímu soudu se cenou blíží k ceně nového nábytku. Advokát pro sociálně slabé, v této zemi ještě neexistuje. Že by strach z lidí?

 

Jedno mě však v rozhovoru pana Rychetského pobavilo. V jednom odstavci Rychetský říká cituji: Stát při tomto důchodovém systému měl vysoké převýběry v řádu desítek miliard po řadu let a velmi drsně řečeno místo, aby tyto peníze uschoval na nějakém důchodovém fondu, tak je prachsprostě ukradl na jiné účely a teď naříká. Zlatá a pravdivá slova. Pamatuji na prohlášení odborové centrály ČMKOS v roce 1997. Tehdy o tom představitelé ČMKOS hovořili a varovali před utrácením těchto peněz. Co se stalo? Nikdo na toto varování nedbal. Peníze na důchody byly sprostě rozkradeny na porcování medvědů a lepení různých děr ve státním rozpočtu. Jedno však zapomněl pan Rychetský říci, že od roku 1998 ve vládě, která se také podílela na rozkrádání peněz na důchody seděl a neudělal proti tomu vůbec nic. Pokud tedy pane Rychetský nemáte Alzheimera, tak si z nás děláte obyčejnou legraci.Diskuze

Jan Piegl

Politika převážně vážně a jiná legrace.
portret.jpg
Oblíbenost autora: 8.43

O autorovi

Jsem starý a ubrblaný dědek, sociální demokrat, kterého štvou politici.

Kalendář

<<   prosinec 2018

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

TÉMATA
 
OSOBNÍ TÉMATA
 
 
ODKAZY