Intriky

TÝDEN.CZ

14. 12. 2018
Rubrika: O politice

Pomni, abys den sváteční světil.

Autor: Jan Piegl

17.05.2010 06:00

Na velikonoce jsme byli na Moravě a tak nějak jsem mohl porovnat situaci tam a v Čechách. Tradice, svátky i zvyky se na Moravě stále dodržují, což se nedá říci o zemi České není to však stejné, jako v mnoha zemích na západ od nás. Uvědomil jsem si, že v této zemi si každý podnikatel a hlavně cizinci dělají co chtějí. Naše země je pro ně něco, jako v minulosti byla pro Anglii, Francii, Portugalsko nebo Belgii Afrika. Prostě obyčejnou kolonií.

 

Máme u nás dny, které jsou státními svátky. Odsouhlasil je zákonodárný sbor, ale nikdo je nedodržuje. Zajeďte si ve státní svátek, který mají v Německu do Německa a zkuste najít otevřené markety, nebo si něco koupit v nějakém obchodě. Podívejte se kolem sebe a uvidíte, že na silnicích, na stavbách a ve firmách se nepracuje. Samozřejmě se to netýká nepřetržitých provozů. Zajímavé je, že tytéž markety, které jsou u nás se na naší zemi dívají, jako na kolonii a na naše lidi jako nějaké otroky. Naše svátky je vůbec nezajímají. Naši lidé musí do práce svátek nesvátek.

 

Je mi známo, že tito dobrodruzi využívají našich nízkých mezd k tomu, aby lidi nutili pracovat i ve dny sváteční. Nevím jak kdo, ale já si dobře pamatuji, že i v letech padesátých byla neděle, nedělí a nikdo ani ti nejtvrdší stalinisté na tom nic nezměnili. Až doba raného kapitalismu u nás s převlečenými komunistickými kapitalisty zavrhla neděli, jako den sváteční a státní svátky jsou jenom na papíře. Rozdíl ve mzdách při podobných nebo stejných cenách je markantní, proto mnozí lidé potřebují vydělat více peněz. Proč tedy chodí lidé do práce v neděli i ve svátek? Za prvé proto, že chtějí mít více peněz a za druhé proto, že kdyby odmítli, byli by prachsprostě vyhozeni na dlažbu. Odbory v Německu a u nás se nedají srovnat. U nás odbory pomale zanikají a stávají se spíše dobrým džobem pro mnohé odborářské bossy, než skutečnými ochránci zaměstnanců. Žádný západní investor, podnikatel nebo majitel firmy, by si nedovolil někomu vyhrožovat kvůli členství v odborech nebo vyhánět odbory ze své firmy. Se zlou by se potázal. O neschopnosti našich odborů a zbabělosti našich lidí snad nemá ani cenu psát.

 

Nechápu však, jak je možné, že si „hosté“ v naší zemi mohou dovolit naprosto všechno a my si to necháváme líbit a ještě jim dáváme daňové prázdniny. Už dávno nikdo nebere ohled na nějaký odpočinek mezi směnami, o nedodržování bezpečnosti práce si cvrlikají vrabci na střeše, kamiony se u nás prohánějí ve svátek stejně jako ve všední den a lidé musí jít do práce, kdy si nějaký tupec kolaborující s majiteli různých marketů a firem z ciziny vzpomene. Pokud vím, tak otrokářský řád skončil. Nevidím tedy jediný důvod, proč nechávají politici i zákonodárci z našich lidí dělat otroky? Jak dlouho budeme zase čekat na dobu, kdy lidé řeknou opět dost? Kdy konečně lidé pochopí, že sametové smetiště musí skončit?Diskuze

Jan Piegl

Politika převážně vážně a jiná legrace.
portret.jpg
Oblíbenost autora: 8.43

O autorovi

Jsem starý a ubrblaný dědek, sociální demokrat, kterého štvou politici.

Kalendář

<<   prosinec 2018

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

TÉMATA
 
OSOBNÍ TÉMATA
 
 
ODKAZY