Intriky

TÝDEN.CZ

22. 1. 2019
Rubrika: O politice

Konstruktivní opozice a vláda duchů.

Autor: Jan Piegl

31.07.2010 06:00

V této povolební době se ČSSD rozhodla jít cestou, která nevede nikam. Ze všech stran je slyšet to známé, zachovejme jednotu strany před volbami. Jednota strany je naprostá blbost. Nikdy nebyla, není a nebude. Kdyby tak bylo nejsme stranou, ale sektou.

 

Volební výsledek nebyl prohrou, ale vítězství nám bylo k ničemu. Vedení strany se rozhodlo, že označí jediného viníka, kterým je Paroubek a ostatní zůstanou jakoby se nechumelilo. Nevím, jestli toto je zrovna to nejlepší co jsme před podzimními volbami mohli udělat, ale je to zbabělé a nehodné těch co s Paroubkem kampaň řídili a absolvovali. Také nemohu pochopit, proč nemusí odejít Urban, který se podílel na toskánské avantýře a jeho spojení s Romanem v čele ČEZu je nadevší pochybnost jasné. Neudělali jsme vůbec nic a všichni se tváří spokojeně a čekají na výsledek podzimních voleb. Vypadá to jako, kdyby ČSSD ochrnula.

 

Nejsem jasnovidec a nevím, jak podzimní volby dopadnou, ale měli by jsme se probudit z oblbovací kůry výzkumníků ze STEMu a CVVM. Jediné vysvětlení jejich výzkumů je v tom, že snad plnili stranický úkol. Pro mě zůstává otázkou, co máme v aparátu strany za lidi, kteří nevidí změny na politické scéně. Varujících signálů bylo dost. Nikdo, naprosto nikdo z předsednictva a celého ÚVV neudělal nic pro změnu volební kampaně. Ti stejní se dnes chovají, jako kdyby si stranu zprivatizovali a byla pouze jejich. Politická scéna je jiná a velké strany už nemusí být nikdy velké. Nad tímto faktem je třeba se zamyslet a hledat další směřování i program ČSSD.

 

Místo toho, aby ČSSD začala řešit problémy, přišla s dalším divadlem. Sestavila vládu duchů tzv. stínovou. Jako malé děti by se chtělo říci, aby toho nebylo dost, udělali jsme si dokonce 20 ministerstev, aby na každého zbylo. Divím se mnoha lidem, kteří v tomto absurdním divadle účinkují, že se ani trochu nestydí a klidně nechají ze sebe dělat šašky.

 

Další perličkou jsou slova o konstruktivní opozici. Není třeba si moc namáhat paměť a každý si vzpomene na to, že už tu něco podobného bylo. Před hradeckým sjezdem volal tehdejší předseda Horák po něčem podobném. To se ČSSD potácela pod hranicí 10%. Na hradeckém sjezdu zvítězil radikální proud Miloše Zemana a dokázal pozvednout ČSSD až nad hranici 30%.  Dvakrát jsme dostali šanci vládnout. Nechci polemizovat o způsobu vládnutí to ponechám jiným. Stejně Paroubek svojí rétorikou pozvedl stranu opět mezi hegemony naší politické scény ve chvíli, kdy Gross ji dostal znovu na 8% hranici. Postupně se vytrácela slušnost, realismus a nabýval vrchu stále větší populismus. V zájmu pravdy musíme říci, že nejen v ČSSD. Jedno je však jisté, opozice musí být razantní a tvrdá, ale ne arogantní, vulgární a populistická. Kontruktivní opozice je něco jako zkracování frontové linie. Proti vládě, která má zájem obírat jen nejchudší, je třeba vystupovat tvrdě a stále mít na paměti, že jsme stranou z druhé strany politického spektra. Právě populismus a sbratření s našimi největšími politickými konkurenty nás přivedlo k takovému výsledku v těchto volbách. Lidé si oprávněně řekli, že je úplně jedno koho budou volit, jestli ODS nebo ČSSD a šli k volbám proto, aby dali oběma stranám stopku.

 

Berme tento vzkaz voličů velice vážně. Podívejme se po mnoha krajích, kde velké koalice fungují o stošest a lidem to vadí. Je načase pochopit, že už nemáme nic jisté a musíme změnit styl i program. Nemůžeme vystupovat jako strana levostředová a mít vrata otevřena dokořán ke spolupráci nebo koalici s čistě pravicovými stranami. Snad jen v případě ohrožení země. Na závěr si dovolím ještě poznámku k nesmyslným útokům ČSSD proti Věcem veřejným. Ze všech stran, které se dostali do parlamentu, ať se to komu líbí nebo nelíbí jsou Věci veřejné jedinou stranou, která se dá nazvat stranou středovou. ODS je stranou spíše napravo a TOP 09 je stranou pravicovou. Chovejme se slušně nejen k VV, ale i k pravicovým stranám. Nekydejme špínu a říkejme naše představy, jak by se mělo to či ono dělat. To neznamená však pomlouvat a urážet. Umyjme si v prvé řadě před vlastním prahem.Diskuze

Jan Piegl

Politika převážně vážně a jiná legrace.
portret.jpg
Oblíbenost autora: 8.43

O autorovi

Jsem starý a ubrblaný dědek, sociální demokrat, kterého štvou politici.

Kalendář

<<   leden 2019

PoÚtStČtSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

TÉMATA
 
OSOBNÍ TÉMATA
 
 
ODKAZY