Intriky

TÝDEN.CZ

14. 12. 2018
Rubrika: O politice

Jsou nové volby východiskem nebo novým rizikem ?

Autor: Jan Piegl

26.04.2011 06:00

Všude kolem sebe jsme v době vládní krize slyšeli, že nejlepším řešením východiska z této krize, by byly předčasné volby. Předčasné volby se skloňují ve všech pádech i když výsledky voleb, ať už byly normální nebo předčasné, nikdy nebyly takové, že by v této zemi nastolily stabilní vládu, která by se nemusela zabývat různými aférami nebo účelovými přeběhlíky. Vláda, která stojí na hlasu jednoho nebo dvou lidí, kteří ji drží za prachy nebo za výnosné posty, je vláda stejně problematická, jako vláda, která stojí na koalici s nestabilními partnery.

Za příklad můžeme uvést tuto vládu, která zpočátku byla první vládou po dlouhé době, která měla bez dvou poslanců ve sněmovně skoro Ústavní většinu. Po volbách to vše vypadalo na naprosto bezproblémové vládnutí po dobu 4 let. Samozřejmě nikdo si neuvědomil, že ve vládě sedí lidé, kteří mají máslo na hlavě a spoustu problémů včetně propojení s podsvětím, velkopodnikateli nebo bezpečnostními agenturami. Je nutné popravdě říci, že propojení s podsvětím, s velkopodnikateli a bezpečnostními agenturami  je daleko horší, než uplácení o kterém mluvil Škárka nebo Kočí. Zde má naprostou pravdu ministr zahraničí Schwanzenberg, který říká, že takto to funguje u nás naprosto normálně. Jediný rozdíl je v tom, že někdo dostává peníze od státu a jiný od nějakého soukromníka, tím nemyslím jenom Bártu.

My si nechceme přiznat, že to tak skutečně je a že vůbec není důležité o jaké peníze se jedná, ale jak je to vůbec možné, že něco takového může existovat. Příkladem toho, co vše se dá dělat za účasti justičních orgánů je situace v Ústeckém kraji a v Praze, kde už to zašlo příliš daleko. Vládci se v těchto lokalitách chovají, jako gubernátoři, kteří se nikomu nemusí zodpovídat a které nikdo nekontroluje. O tom, že zde došlo k naprostému selhání justice a policie není třeba pochybovat. O tom, že se v Ústeckém kraji dají rozsudky koupit ví dnes v tomto kraji i malé dítě. Jestli se dají koupit rozsudky, pak se dá koupit nejen vyšetřovatel, ale i Státní zastupitelé. Ve špatných zákonech a v naprostém selhání justice je problém této země, který těžko vyřeší předčasné volby.

Pravdou také je, že občan nevolí, ale je odsouzen do role pasivního diváka, který opět jako v dobách minulých je nucen vhodit do urny se skřípěním zubů kandidátky stran na jejímž čele jsou lidé, které volič volit nechce. Jak z toho všeho ven? Žádné volby za daných volebních zákonů nemohou přinést žádnou změnu. Pokud kandidátky budou sestavovat strany a volič nebude mít možnost preferencemi upravit pořadí, jsou nové volby naprosto k ničemu. Stačilo by málo. Změnit volební zákon tak, že strany sestaví kandidátky podle abecedy a volič srovná pořadí, tak jak on si myslí, že tito lidé ho budou hájit co nejlépe, v parlamentě, ve  vládě, na  kraji či v komunále.

Mluvíme o vůli lidu, ale bojíme se lidem dát možnost, aby rozhodli o tom, kdo za ně bude vládnout. Mluvíme o demokracii, ale bojíme se, aby nás ta demokracie nezaskočila a nesmetla mafiánské praktiky. Mluvíme o tom, že lidé rozhodují, ale nedovolíme jim, aby rozhodli. Voláme po nových volbách, aniž by jsme si uvědomili, že volby podle těchto volebních zákonů jsou k ničemu. Dostanou se tam zase stejní lidé a omezená možnost preferencí jinou možnost nedává. Jedině seřazení podle počtu hlasů by dalo šanci svobodným volbám, ve kterých by skutečně rozhodovali voliči. Přestalo by podivné nabírání členů a jiné triky ve prospěch lidi, kteří už na kandidátkách nemají co dělat. Hlavním přínosem by bylo to, že by volič u voleb nebyl za naprostého blbce.Diskuze

Jan Piegl

Politika převážně vážně a jiná legrace.
portret.jpg
Oblíbenost autora: 8.43

O autorovi

Jsem starý a ubrblaný dědek, sociální demokrat, kterého štvou politici.

Kalendář

<<   prosinec 2018

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

TÉMATA
 
OSOBNÍ TÉMATA
 
 
ODKAZY