Intriky

TÝDEN.CZ

22. 1. 2019
Rubrika: O politice

Některým lidem straší v palicích a začínají jim vadit i husité.

Autor: Jan Piegl

25.08.2016 06:00

Poslední dobou se tu a tam i v médiích objevují hlasy některých českých psavců, které útočí proti husitství a jsou i takoví, kteří tvrdí, že šlo o konflikt s Evropou a obranu husitů proti vpádu křižáckých hord a jejich vyhnání považují za barbarství. Já osobně považuji tuto historickou epochu za jednu z nejslavnějších v Českých dějinách. Tehdy byla největším pánem nad životy lidí církev a v některých případech doprovázela církevní vládnutí krutost. Vynucování poslušnosti a poddanství bylo doprovázeno mnoha vraždami a mučením. V takové době začal Jan Hus šířit myšlenku o obžerství, zlodějnách a podvodech církve a jejich hodnostářů. Přímo kázal, že toto jednání je proti Bohu.  V té době už se rebelů a tzv. kacířů začalo objevovat více a proto Husovi, který se vydal do Kostnice vysvětlit svoje názory nepomohl ani Zikmundův glejt zaručující mu návrat do Čech. Glejt byl naprosto k ničemu a Zikmund to dobře věděl, neboť v té době bylo příliš papežů a Zikmund ustoupil těm co chtěli Husa upálit pro výstrahu. Myslel, že bude mít klid, ale nepočítal s tehdy hrdými a odvážnými Čechy, kteří tuto zradu na Janu Husovi nikdy neodpustili a Zikmunda za krále odmítli. Výpravy proti kacířům do Čech nenechali na sebe dlouho čekat. Jenže narazila kosa na kámen a  Čechami už táhl odboj proti zrádcům v Evropě a doma.

Začala válka a stejně jako dnes i v době minulé není ve válce jednoznačného vítěze a stejně jako dnes i v minulosti došlo na kompromisy. Kompromis znamená ústupky obou stran i když mnohdy jedna ze stran zaplatí drsnou cenu. Kompromis mezi církví a Čechy byl potřísněn krví zrazených husitských bojovníků  v bitvě u Lipan, kde se šlechta a panská jednota potřebovala zbavit těch husitů co chtěli pokračovat v boji.  Proto byli obětováni na oltář Evropy a církve. Ale po pravdě řečeno i ústupky církve na tehdejší dobu nebyly malé. V Čechách vedle sebe mohli existovat katolíci i husité a  v roce 1485 se katolíci i husité zavázali Kutnohorskou smlouvou, že se budou vzájemně respektovat a hlavně i poddaní si mohou sami zvolit katolickou nebo husitskou církev. Krví vykoupený kompromis byl na tu dobu jedinečný, ale nutno po pravdě říci, že od té doby je na Čechy pohlíženo velmi kritickým okem a pro církev jsme vždy byli ti Češi v tom špatném nebo ti kacíři.

 Je jen smutné, že jsme dali církvi majetky i peníze v miliardových hodnotách, z nichž mnohé nikdy církvi nepatřily. Kalousek, Nečas i ti poslanci co zvedli pro tuto nehoráznost ruce by měli také skončit v Kostnici. O husitech někteří přepisovači dějin mluví jako o fanaticích. Nejhorší je, že se jedná o různé pravdoláskaře, sluníčkáře a okrádače státní kasy na vymýšlení nebo podporu zrady naší země. Kdyby se podařilo aspoň majetky a peníze ukradené lidem a dané církvím zdanit. V tom souhlasím opět s Babišem a udivují mě sociální demokraté, kteří znovu lidi zradili. Škoda, že se z ČSSD stala velice zbabělá strana. Nevím proč, ale my co nejsme a nechceme být šiřiteli jediné pravdy jsme označeni za fašisty, xenofoby a rasisty. Mě to nevadí a jen si říkám zda by nebylo dobré mít nějakého Jana Žižku, který by se postavil v čelo národa, který po letech podrazů a podvodů nějak ztratil odvahu. Nastal čas si však připomenout, že odvahy měli Češi dost, jen opravdových vůdců bylo málo a zatím kde nic tu nic i když pohádek má každý politik plnou hubu. Velká většina se řídí heslem, že slibem neurazíš. Proto doporučuji v Týdnu č. 34 rozhovor s historikem Vondruškou pod názvem Pravda o husitech. I když nemusím se vším souhlasit a pochybností je dost přesto jde o poctivou snahu nějak sdělit co se v té době dělo. Lidi, kterým jako kdyby vadily slavné nebo slavnější úseky našich dějin nemohu ani cítit. Smrdí prdelí kam stále lezou a je jim jedno čí je?Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  9.88

Diskuze

Jan Piegl

Politika převážně vážně a jiná legrace.
portret.jpg
Oblíbenost autora: 8.43

O autorovi

Jsem starý a ubrblaný dědek, sociální demokrat, kterého štvou politici.

Kalendář

<<   leden 2019

PoÚtStČtSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

TÉMATA
 
OSOBNÍ TÉMATA
 
 
ODKAZY