Intriky

TÝDEN.CZ

22. 1. 2019
Rubrika: O politice

Povolební laškování mi připomíná ZOO.

Autor: Jan Piegl

20.10.2016 05:00

Hra na demokracii v letošním roce skončila ve chvíli, kdy hlasy byly sečteny a rozděleny na mandáty. Nastala chvíle boje o koryta. Ve volbách někdo zvítězí a má plné právo sestavovat radu kraje včetně toho, že má hejtmana. Mohlo by se stát, že by se vítězi voleb nepodařilo sestavit dostatečně silnou koalici nebo vůbec žádnou a pak nastupuje druhý v pořadí. Že to není v žádném zákoně? Ale přece nemusíme dávat každou samozřejmost do zákona. Jde o obyčejnou slušnost. Není přece možné si hrát na antikomunisty ve chvíli, kdy se do sněmovny, senátu a zastupitelstva kraje i obcí dostává jeden bývalý komunista či svazák za druhým. Buď měla být revoluce dokončena nebo přestaňme z lidí dělat blbce ve chvíli, kdy i prezident byl na rozpacích jak jmenovat ministrem někoho, kdo by neprošel naším lustračním zákonem.Nakonec ouřadové musí být prolustrovaní a ministři se na to mohou vykašlat. Není to ptákovina?

Daleko horší ale je, když se banda loupežníků domluví a vítěze voleb odsune aniž by mu nechala aspoň pokus sestavit vedení kraje. Prostě vše zůstává jako kdyby žádné volby nebyly. Nebo vítěz voleb nabídne své vítězství jako úplatek za to, že bude v radě. Hloupé výmluvy na demokracii a tvrzení, že podrazy jsou normální a voliči si musí zvyknout nás vedou kamsi do řiti se vstupenkou bez návratu.Vžijte se na chvíli do mysli voliče, který se musí dívat na to jak na něho a jeho hlas kašlou a k moci se znovu řítí ti samí, které vyhnal od koryt.  Divíme se proč k volbám chodí málo lidí? Já se divím, že ještě vůbec někdo chodí a že tu chásku nevyženou holí. Jako v Zoo se chovají poražení i vítězové voleb. To přece není demokracie, ale nehorázný podraz na lidech, když vítěz voleb fňuká nad ukradeným vítězstvím v kraji Hradeckém a tentýž ufňukánek nabízí své vítězství ve Středočeském kraji Rakušanovi, který je jeden z mála oblíbených starostů Kolína. Je to zapotřebí Babišovi nebo Rakušanovi? Proto si vážím paní Jermanové, že se nedá a chce vítězství ve volbách dotáhnout do konce, aby vyšla vstříc přání voličů. Naopak v kraji Ústeckém se za ANO k jednání dostavili idioti, kteří zavinili, že ČSSD bude vládnout dál. ANO brečí na cizím hrobě, když naříká, že jim berou vítězství. ANO se chová jako kdyby vyhrálo naprosto přesvědčivě. Ale to se nestalo.

Zastupitelé za ANO se v jednáních o koalicích pohybují jako sloni v porcelánu. Škoda, že nemohou ukázat svoje neschopnosti naživo. Mají štěstí mohou se učit a poučit jestli ještě dostanou šanci. Nebylo by lepší volit hejtmany a starosty přímo? Samozřejmě upravit pravomoce tak, aby hejtman a starosta skutečně za kraj nebo obec odpovídali. Muselo by být jasně stanoveno co musí být se souhlasem zastupitelstva. Měl jsem možnost se pohybovat na Kolínsku a tam se lidé baví právě na účet Babišova hnízda. Babiš prý potřebuje Rakušana získat, aby se moc v Čapím hnízdě nehrabalo. Možná je to kec, ale lidé si pamatují, že Babiš se také točil kolem Ratha a nakonec se o tom zmiňuje sám Rath ve své knize. Proč zrovna kraj Středočeský byl nabízen starostům na stříbrném podnose? Rakušan je starosta, který je v Kolíně oblíbený a neměl by si s důvěrou lidí zahrávat.

Volby i účast na nich bude čím dál menší,když lidé uvidí, že jejich hlas je naprosto zbytečný a nakonec zvítězí jen trochu jinak zbarvený kmotr. Chci volit a mít jistotu, že po volbách nebudou na krajích zase stejná nebo horší zvířata. Jinak zloba v lidech bude doutnat pod povrchem a nikdo nevíme k čemu se můžeme ve jménu demokracie provolit. Třeba přijde i nějaký vůdce.Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  10

Diskuze

Jan Piegl

Politika převážně vážně a jiná legrace.
portret.jpg
Oblíbenost autora: 8.43

O autorovi

Jsem starý a ubrblaný dědek, sociální demokrat, kterého štvou politici.

Kalendář

<<   leden 2019

PoÚtStČtSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

TÉMATA
 
OSOBNÍ TÉMATA
 
 
ODKAZY