Intriky

TÝDEN.CZ

25. 4. 2019
Rubrika: O politice

Lithium s máslem.

Autor: Jan Piegl

26.10.2017 06:00

Z chemie jsem měl za tři což za mě bývala známka dobrá. Ale bez mučení se přiznám, že o Lithiu jsem toho nikdy moc nevěděl. Snad baterky, ale jen když jsem si o tom něco přečetl. Najednou na stará kolena se učím, že Lithium je velmi lehký a měkký kov, prý ještě měkčí než mastek, který lze krájet nožem jako máslo. A najednou mi připadá, že se u nás mluví o Lithiu jako o cenném kovu, který je třeba k výrobě nejen baterek, ale i jaderných zbraní. Je mi jasné, že máslo zase tak důležité ve vojenském průmyslu není, ale ceny Lithia a másle se u nás nebezpečně přibližují. Máslo a jeho cena se přibližuje ke třem stovkám za kilo a Lithium mnoho učenců vyčíslilo na cenu miliónů nebo dokonce miliard na různých haldách a v kalovištích. Dovídám se, že toho Lithia tam není nijak mnoho, ale vyplatí se ho těžit. Stejně jako bez másla si dovedu život představit a kdyby nebylo Madety a jejich stupidních manažerů, kteří lžou až se jim od huby práší ani bych o něm nepsal. Dovedu si představit život i bez Lithia, kdyby nebylo Havlíčka ve funkci ministra průmyslu nebylo by žádných problémů ani s Lithiem. 

Máslo začalo jít s cenou nahoru v době, kdy Lithium jěště nevytáhlo do předvolebního boje. K těžení a získávání Lithia je cesta ještě dlouhá jako na Aljašku a máslo přes vánoce naplní kapsy šmejdů a jeho cena se ustálí po svátcích někde kolem čtyřiceti korun. Mezi tím se zdraží další věci a kmotři i se šmejdy začnou vydělávat zase jinde. Všichni dobře vědí, že Lithium se na chleba nemaže, ale není přece možné prodávat naše nerostné bohatství. Lidičky dobrý den a když jste se konečně probudili, tak vám povím, že prodáváme nerostné bohatství několik let jako kdybychom spadli na hlavu a mnohdy za hubičku. Mnoho toho k prodeji  už nezbývá a my si díky Lithiu konečně uvědomili jak jsme blbí. Vždy se to dovíme až už je po všem. O zdražování víme hned, neboť už druhý den vidíme v marketech jak přes noc zdražily výrobky o které je zájem a snížily se ceny u zboží, které balancuje nad prošlou lhůtou nebo je nikdo nekupuje. Máslo i ostatní zdražené tovary se hezky česky dají nakopat do řiti a klidně mohu marketům říci strč si to do zadku já se obejdu.


Stejné nejde udělat u nerostných surovin protože se na náš souhlas nebo nesouhla nikdo neptá a najednou víme, že už nám nepatří OKD nebo voda a po vyrabování si to musíme koupit zpět místo, aby ti co to způsobili seděli za mřížemi. Aby za naše soudy nemuseli soudit soudy ve Švýcarsku. Jinak to bylo u Lithia. Ještě se o celé skutečnosti s Lithiem mnoho neví. Neví se ani to základní jestli se těžba vůbec vyplatí a najednou několik dní před volbami ministr Havlíček místo memoranda k máslu podepisuje memorandum k Lithiu s nějakou firmou z Austrálie. Ještě se někdo diví proč ČSSD u voličů propadla až skoro k nevolitelnosti? Co musí být za neschopného člověka pan ministr, který poslal ještě více ke dnu vlastní stranu? A dovedete si představit, že takového podobného materiálu má ČSSD na skládce víc? Není co dodat. Lithium se také dá možná mazat, ale ve volbách za velké prachy někomu posloužilo ke zničení ČSSD. Máslo nám posloužilo k pochopení, že je kolem nás příliš mnoho šmejdů, kteří nás odíraji veřejně a hezky česky. Máslo si mnozí začínají vyrábět po domácku v pet lahvích a ono to sice dá práci, ale jde to. Později si Češi určitě opatří dokonalejší techniku. Lithium zatím bude odpočívat v Krušných horách a čekat co bude dál. Svůj úkol splnilo. Nám nezbývá, než abychom se zase připravili na to jak nic nepůjde a budou se slibovat jiné světlé zítřky. Buďme rádi, že i ta krize ještě nepřichází a nemusíme si zatím mazat chleba marmeládou, ale bacha ta určitě dříve či později přijde.Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  10

Diskuze

Jan Piegl

Politika převážně vážně a jiná legrace.
portret.jpg
Oblíbenost autora: 8.43

O autorovi

Jsem starý a ubrblaný dědek, sociální demokrat, kterého štvou politici.

Kalendář

<<   duben 2019

PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

TÉMATA
 
OSOBNÍ TÉMATA
 
 
ODKAZY