Intriky

TÝDEN.CZ

26. 5. 2019
Rubrika: O politice

Volba ve znamení schizofrenie.

Autor: Jan Piegl

05.02.2018 06:00

Na konci ledna proběhlo u nás druhé kolo prezidentských voleb. Již po druhé se volil prezident přímo občany a účast byla překvapivě vysoká přes 66% voličů. Do druhého kola postoupil Zeman a Drahoš a očekávalo se střentutí s těsným výsledkem což výsledek nakonec potvrdil. Po pravdě řečeno jsem zástancem přímé volby, ale ne způsobem u nás obvyklým tedy švejkovsky. V řadě zemí přímá volba prezidenta již existuje a my se zase snažíme najít způsob naprosto zvláštní a hloupý. O tom by mohly vyprávět mnohé zákony jejichž příjetím se nadělalo příliš mnoho zla nejen v justici, ale i v životě lidí vůbec. Navíc si přiznejme, že se změnou volebního systému prezidenta republiky by se měla změnit i Ústava, která už od roku 1992 prokázala svoji nedokonalost a vyvolává stále pře o tom co je nebo není podle Ústavy. Je mi jasné, že její tvůrci budou až do své smrti změnám bránit v domění, že jejich výtvor je dokonalý. Jenže není možné jet ve starém vagoně po modernizovaných kolejích. Pak může dojít k problémům a někdy i ke katastrofě.

Volby to však byly napínavé a zajímavé. Když bylo po prvním kole jasné jaká dvojice se střetne ve druhém kole bylo také jasné, že začíná souboj, který nemá obdoby. Šlo o to kterého kandidáta nemusí více lidí. Přesto je třeba říci, že Zeman byl na tom lépe. O Zemanovi jsme věděli všechno, ale Drahoš byl velká neznámá. Zase byl nasazen někdo, koho znalo jen pár lidí a udělat z prezidentských voleb estrádu bylo více než riskantní a pro další volby bychom si měli uvědomit, že tahat kandidáty na prezidenta z klobouku jako králíky je trochu za hranou normálnosti. Jak už jsem psal výše volby se hlavně staly soubojem mezi těmi co nechtěli Zemana a co nechtěli Drahoše a mezi nimi se plácali ti rozhodnutí. Mnoho voličů volilo pod podivným tlakem co se stane, když ten můj nezvítězí. Vypadalo to jako by mnohé z nás postihla schizofrenie. Tato nemoc se prý projevuje mimo jiné poruchami citů, jednání, myšlení a sklony uhýbat od reality. Postižený člověk tak není schopen setrvávat u jedné myšlenky, není schopen jasně myslet a směřovat své myšlení k jednomu cíli. Není schopen se koncetrovat, vybavovat si včas pojmy a události správně zařadit. Nevím jestli i toto bylo příčinou, ale byly to volby velmi podivné.

Nechme však schizofrenii být a znovu se zamysleme nad tím, že hlavní střet probíhal mezi antizemanovci a antidrahošovci ve kterém zvítězil Zeman. I já měl problém i když menší. Na jednu stranu misky vah jsem si dosadil Zemana, kterého jsem oproti jiným dobře poznal jako přítele. Třeba ze setkávání na Rybníčku v Praze, kde se scházela Zemanovská platforma v ČSSD, z Podsedic kam Zeman rád jezdil a Podsedice pod vedením starosty Roberta Kopeckého, který byl Zemanův velký přítel ho vždy radi přivítali a ještě dnes volilo v této vesnici Zemana více jak 68% voličů a dokonce z Děčína kde jsem Zemana na Střelnici docela vytočil, když jsem chtěl od něho podepsat více jak dvacet fotografíí ve chvíli kdy byla kratičká přestávka na cigaretu. Podepsal je a já je předal přátelům. Dal jsem tam i Šloufa, který byl jeho velký přítel a vlastně mu hodně pomáhal a kterého podrazil a k sobě si připustil arogantního a nebezpečného Mynáře, chování Zemana k Sobotkovi, kterého nemusím, ale způsob, který Zeman zvolil už byl za hranou slušnosti mezi ústavními činiteli a hlavně jeho spolčení s Babišem o kterém dříve hovořil jako o člověku, kterému se nedá věřit a pro kterého neměl dobré slovo a kterého já vůbec nemusím. Na druhou stranu misky vah nebylo nic jen pan Nikdo, který o lidech a jejich problémech nevěděl nic a vykládal pohádky, které ho naučili jeho rádci. Na jedné straně člověk se všemi dobrými i špatnými vlastnostmi a na straně druhé naprosto prázdno. Těžko se divit, že mnoho lidí volilo člověka i s chybami než pana Nikoho. Byly to volby plné napětí a podivných rozhodnutí.Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  10

Diskuze

Jan Piegl

Politika převážně vážně a jiná legrace.
portret.jpg
Oblíbenost autora: 8.43

O autorovi

Jsem starý a ubrblaný dědek, sociální demokrat, kterého štvou politici.

Kalendář

<<   květen 2019

PoÚtStČtSoNe
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

TÉMATA
 
OSOBNÍ TÉMATA
 
 
ODKAZY